Stort engasjement i Sykkylven på kvinnedagen
Sex og Politikk og SNU besøkte Sykkylven for å holde tre foredrag over to dager.
Den lokale 8.-mars-komiteen i Sykkylven hadde organisert et staselig arrangement på kommunehuset med temaet “Å våge å være seg selv”, og Sex og Politikk fikk æren av å holde åpningsforedraget for om lag 70 deltagere.
På samme arrangement som Kim Friele i sin tid, talte og argumenterte for avkriminalisering av homofili, snakket Sex og Politikk om viktigheten av seksualitetsundervisningen i skolen og organisasjonens arbeid innenfor dette. Blant de temaene man gikk i dybden på, var samtykke, seksualitet og kjønnsmangfold, rett til respekt og om internasjonale tilbakeslag på SRHR-feltet.
Det var tydelig stor interesse for temaene blant de lokale deltakerne.
«Jeg tror media er med på å skape et mer polarisert bilde av debatten som handler om seksuell og reproduktiv helse og rettigheter (SRHR), seksualitet og kjønnsmangfold og seksualitetsundervisning i skolen. Det er få ytterliggående stemmer som får mye plass, men realiteten er at de fleste i Norge vil at barna våre skal lære å ta trygge og informerte valg om egen kropp og grenser», uttalte Bassel Hatoum, seniorrådgiver i Sex og Politikk.
Dagen etter, den 9. mars, var Sex og Politikk invitert til Sykkylven videregående skole for å holde et opplegg for 1.-trinnet ved skolen. Over 120 elever fra yrkesfag, helse og omsorg og studiespesialisering fikk et skreddersydd undervisningsopplegg innenfor seksualitetsundervisning. Blant temaene som ble undervist var seksualisert språkbruk, mobbing, grensesetting og samtykke. I tillegg var man innom definisjoner av begreper som omhandler kjønn og seksualitetsmangfold.
«Det er så viktig at de unge får en forståelse om hvorfor språket har makt, og hvorfor vi må tenke på hvilke ord vi bruker. Om de neste gang tenker seg om en runde før de går for “homo, eller “hore” neste trenger et kraftuttrykk, da er mye gjort allerede,» sier Odd Thommassen, generalsekretær i SNU.
Opplegget vekket stort engasjement hos elever og lærere ved skolen. Therese Utgård Aas som er lege, lokalpolitiker, medlem av 8.-mars komiteen og ildsjel i Sykkylven var med å legge til rette Sex og Politikk sitt besøk.
«Seksualitetsundervisning er kjempeviktig! Det handler egentlig om livene til folk; hvordan særlig ungdom kan få leve trygge liv og uttrykke seksualitet på en god måte. Så vet vi at dette målet ikke er oppnådd, når vi ser på tallene for overgrep, seksuell trakassering og diskriminering av seksuelle minoriteter. Særlig på små steder, der det kan være mer konservative holdninger og vanskeligere å være skeiv, blir det viktig å jobbe for trygge ungdomsmiljø. Seksualitetsundervisning er en av nøklene for å få det til,» uttrykte Aas.
