Sex og Politikk og 1400 andre protesterer mot FN-reform

Sex og Politikk og 1400 andre protesterer mot FN-reform

Sex og Politikk (IPPF Norway) og over 1400 andre organisasjoner ber FNs generalsekretær António Guterres trekke forslaget om å slå sammen UNFPA og UN Women.

Sex og Politikk og over 1400 andre organisasjoner og personer har signert på et brev som er sendt på initiativ fra Feminist Cross-Coalition, et globalt nettverk som arbeider for likestilling og seksuell og reproduktiv helse og rettigheter.

Brevet til FNs generalsekretær António Guterres er sendt av en bred koalisjon av feministiske organisasjoner, kvinneorganisasjoner og sivilsamfunnsaktører fra hele verden. Avsenderne uttrykker sterk motstand mot det foreslåtte tiltaket om å slå sammen UN Women og UNFPA (FNs befolkningsfond) som ledd i FN-reformen «UN80».

Organisasjonene støtter målet om et mer effektivt FN, men mener en sammenslåing kan svekke arbeidet for kvinners og jenters rettigheter. De etterlyser et bedre kunnskapsgrunnlag, reell medvirkning fra sivilsamfunnet og en grundig vurdering av andre reform-alternativer.

Blant de 1400 undertegnede finnes prominente FN-topper og diplomater samt små og verdensomspennende sivilsamfunnsorganisjoner. De mener at det ikke er presentert tilstrekkelig dokumentasjon som viser at en sammenslåing vil styrke arbeidet for likestilling eller løse de utfordringene FN står overfor.

Brevet fremhever flere bekymringer:

  • Risiko for redusert giverstøtte og svekket ressursmobilisering.
  • Risiko for forstyrrelser i humanitære og utviklingsrelaterte programmer.
  • Fare for at de særskilte mandatene til UN Women og UNFPA blir svekket.
  • Manglende evidens for at en sammenslåing vil gi betydelige kostnadsbesparelser.
  • Manglende vurdering av alternative løsninger som ikke innebærer en organisatorisk sammenslåing.

Avsenderne peker på at både den gjennomførte vurderingen av sammenslåingen og sivilsamfunnets egne analyser konkluderer med at reformen innebærer betydelige risikoer. De mener derfor at beslutningen ikke bør tas uten et solid kunnskapsgrunnlag og bred støtte fra medlemsland, styrende organer og berørte grupper.

Brevet oppfordrer generalsekretæren til å trekke forslaget om sammenslåing tilbake og i stedet utrede andre reformalternativer som kan styrke FNs arbeid for likestilling og kvinners og jenters menneskerettigheter. Det etterlyses også reell medvirkning fra kvinneorganisasjoner, feministiske aktører og andre relevante interessenter i den videre reformprosessen.

Brevet er undertegnet av et svært stort antall organisasjoner og enkeltpersoner fra hele verden, oppgitt til representere aktører fra 146 land.